Misyon:

“10 Yılı aşkın iş tecbüresi ve profesyonel kadrosu ile müşterileri ihtiyaçlarını doğru sentezleyip en iyi hizmeti verebilmek.”

Vizyon:

“Hizmet kalitesi ile Türkiye’nin en çok tercih edilen BİLİŞİM DANIŞMANLIK ve ÇAĞRI MERKEZİ olmak.”

10 Yılı aşkın iş tecrübesi ile kurulan KENT BİLİŞİM DANIŞMANLIK ve CALL CENTER; tüm şirket süreçlerini Çağrı Merkezi sektöründe hizmet kalitesinin önemine inanarak, müşteri memnuniyeti odağına fokuslanan ve bu değerle müşteri ihtiyaçlarına en uygun hizmeti sağlayabilmek adına çalışmaya devam etmektedir.

2013 yılı itibariyle İstanbul’da gerçekleştirdiği yeni yatırımı ile birlikte aktif müşteri portföyüne uygun danışmanlık hizmetlerini sağlamakta. Bugün 4 farklı çağrı merkezinde yüzün üzerinde proje süreci ile müşterilerinin iletişim gücüne güç katmaya devam etmektedir.

KENT BİLİŞİM DANIŞMANLIK ve ÇAĞRI MERKEZİ sahip olduğu; İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikaları ile çalışan ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutan öncü firmalar arasında yer almaktadır..

İstanbul Çağrı Merkezleri arasında kalmayıp her şehrin ve her KENT ' in, İLETİŞİM MERKEZİ olma hedefi ile yola çıkmış ve bu yolda en iyiyi yakalamak adına çalışmaya devam etmektedir.

Neden KENT BİLİŞİM DANIŞMANLIK ve ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETLERİ ?

KENTCC, kendi bilgi tecrübe ve çalışan / firma sertifika kazanımları ile birlikte, hem bilişim hem de çağrı merkezi anlamında destek verebilen ve bu veriyi en iyi şekilde kullanabilen firmalardan biridir.